Čtvrtek, 28 března, 2024
události
Domů Pro ženy Zkoumá sexuální život: Lidé měli sex s náhodným partnerem i během lockdownu

Zkoumá sexuální život: Lidé měli sex s náhodným partnerem i během lockdownu

Jen třetina mladých lidí má první sex spojený s láskou a zamilovaností. O sexualitě se od rodičů něco dozví jen asi sedm procent mladých lidí, ze školy jen pět procent. Zájem o kvalitní informace je přesto velký, říká výzkumník Štefan Petrík, který lidskou sexualitu zkoumá prostřednictvím vlastních průzkumů.

V jednom z nich se zaměřil i na sexualitu během pandemie. „Narostla chuť na sex. Před pandemií měla často nebo velmi chuť na sex asi třetina lidí. Během pandemie jejich počet vzrostl až o 28 procent. Takže častou chuť na sex mělo přes 60 procent lidí,“ říká výzkumník.

Překvapením podle něj bylo, že lidé měli styk s náhodným partnerem i během lockdownu, stoupla míra dosažených orgasmů, ale klesl zájem o orální sex.

Jste autorem průzkumu, který sleduje sexuální chování lidí na Slovensku a nedávno jste z něj pro deník SME uvolnili první výsledky. Kdy byl naposledy učiněn větší a komplexní výzkum tohoto typu?

Významné výzkumy, kterým se věnují vědečtí pracovníci samozřejmě průběžně vznikají, ale větší průzkum byl naposledy realizován ještě v roce 2006. Uskutečnil ho doktor Róbert Máthé a docent Alojz Ritomská. Tento výzkum porovnávali is velkými výzkumy českých odborníků, které postupně vznikaly v letech 1993, 1998, 2003 a 2008.

Od roku 2006 již však uplynulo 15 let a ve společnosti se toho dost změnilo. Mimo jiné vyrostla nová generace sexuálně aktivních lidí. Proč se tedy sexuální chování nezkoumá častěji?

Do velké míry je to určitě způsobeno tím, že dělat jakýkoliv komplexní průzkum je náročná a zdlouhavá práce, na kterou potřebujete hodně času a v ideálním případě i tým lidí.

Menší výzkumy samozřejmě v akademickém prostředí vznikají neustále, ale příprava nového výzkumu by si asi vyžadovala samostatný výzkumný projekt.

Já sám jsem při přípravě dotazníku spolupracoval s profesorem Weissem, který podobný průzkum dělal v českém prostředí a adaptoval jsem ho na naše podmínky.

Předpokládám však, že nedostatek výzkumů není způsoben nezájmem o toto téma?

To určitě ne. Mluvit o sexualitě otevřeně a věcně je sice u nás stále tabu, ale téma lidi zajímá. Dost mě překvapilo, kolik lidí se do mého průzkumu zapojilo.

Kolik?

Momentálně pracuji se vzorkem 2152 lidí, ale dotazník je stále otevřený a mám údaje od více 3000 lidí. Ty však teprve budu vyhodnocovat.

Se sbíráním informací jste začali v roce 2017, později jste dotazník opět upravili a zjišťovali jste, co se změnilo během lockdownu a pandemie. Dají se už pojmenovat nějaké změny?

RELATED ARTICLES
- Reklama -PR články
podnikatel