Čtvrtek, 28 března, 2024
události
Domů Zdraví Na co si dát pozor při výběru tabletek

Na co si dát pozor při výběru tabletek

Vyplatí se kupovat blízkým pod stromeček výživové doplňky? Jsou dárky z lékárny mrháním peněz, nebo mohou skutečně prospívat? Kterým doplňkem či rostlinným výtažkem důvěřují zkušení zdravotníci?

Deník SME se s těmito otázkami obrátil na panel tří odbornic z oblasti medicíny a farmacie.

Z odpovědí se dozvíte, v čem se užívání doplňky liší od léků, na co si dát při výběru pozor a zjistíte i to, kterým doplňkem byste se raději měli zcela vyhnout.

Miroslava Snopková,

druhá viceprezidentka České lékárnické komory

  1. Které výživové doplňky mohou mít skutečně příznivý účinek na lidské zdraví?

Ty, které člověk opravdu potřebuje.

Před nákupem produktů, které by měly sloužit k řešení jakýchkoliv zdravotních situací, je doporučeno poradit se s odborníky, s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Is ohledem na dostupnost lékáren bych určitě tuto fázi nákupu doporučila využít. Možná to zabere jen trochu času ale kupující může získat cenné informace a zejména v interakci s lékárníkem může klást jakékoliv dotazy za účelem správního rozhodnutí. Důvodem této „osobní konfrontace“ by měl být především zájem pomoci a potěšit vhodným dárkem a efektivně investovat vynaložené finanční prostředky.

Pokud chceme obdarovanému člověku pomoci dárkem v prevenci nebo léčbě je třeba se orientovat na takzvané „volně prodejné léky“ (ve smyslu legislativy patří do kategorie léky nevázané na lékařský předpis). Status produktu volně prodejný lék zaručuje kupujícímu kvalitu, bezpečnost a účinnost produktu, samozřejmě při doporučeném dávkování a délce léčby.

  1. Které doplňky lidé kupují zbytečně?

Všechny, které člověk nepotřebuje.

„Doplňky stravy“ patří do kategorie potraviny, což znamená, že u nich výrobce musí garantovat, že jsou zdravotně nezávadné. Výrobce u výživových doplňků nemusí garantovat kvalitu, bezpečnost ani účinnost. Úkolem výživových doplňků je doplnit přirozenou stravu.

Výživové doplňky nejsou léky, neslouží k léčbě a proto je v jejich případě zakázáno uvádět jakékoliv informace o prevenci, léčbě a hojení. Doplněk stravy je vhodnou volbou dárku pro lidi, kterým chceme podpořit zdraví, případně doplnit chybějící složky ve stravě.

Důležité je položit si před nákupem otázku, zda chceme obdarovanému pomoci v jeho léčbě nebo pouze podpořit momentálně zdraví. Vše, co se na první pohled může jevit jako lék, lékem nemusí být. Riziko nákupu může být ve falešné naději, že daný přípravek pomůže obdarovanému zlepšit jeho zdravotní stav.

Často kupujeme dárky ve formě volně prodejných léků nebo výživových doplňků pro blízké, kteří chronicky užívají i jiné léky (například na vysoký krevní tlak, na cholesterol, na léčbu bolestí, při onkologických onemocněních, ke snížení krevní srážlivosti a mnohé další).

Jelikož přípravek, ale také výživový doplněk (ale i jiné druhy potravin jako běžná strava a nápoje) mohou významných způsobem měnit hladiny léků v organismu, nezapomeňme na jejich vzájemné posouzení.

Kromě kupovaného produktu je vhodné znát i ostatní, chronicky užívané léky. Pokud si chce být kupující jistý jejich vzájemným působením, může využít veřejně dostupné aplikace pro ověření kombinací nebo interakcí léků nebo může navštívit kteroukoli lékárnu.

  1. Existuje výživový doplněk či přírodní výtažek, kterému důvěřujete a sami ho užíváte?

Jako správný lékárník vyzkouším občas některý výživový doplněk, například v období zvýšeného stresu či v období zvýšené nemocnosti v populaci.

Jelikož jde o výživové doplňky, nelze hovořit o jejich účinnosti, spíše o subjektivním vnímání. Nicméně, pokud existuje na trhu alternativa v podobě volně prodejného léku, raději sáhnu vždy po ní.

Nataša Hlaváčová

vedoucí Oddělení endokrinních regulací a psychofarmakologie, Biomedicínské centrum Slovenské akademie věd

  1. Které výživové doplňky mohou mít skutečně příznivý účinek na lidské zdraví?

I když výživové doplňky nejsou léky a neslouží k léčbě, neměly by se užívat jen tak. Pestrá strava poskytuje vitamíny v biologicky nejvhodnější formě, ve správném množství a v kombinaci s dalšími živinami a minerály. Pokud se již výživové doplňky užívají, měly by se brát v pravidelných intervalech a nepřekračovat denní dávku.

Ráda bych zdůraznila, že pokud lidé chtějí obdarovat svého blízkého takovými doplňky, měli by vědět jaký zdravotní problém ho trápí a nekupovat nějaký doplněk pouze na základě reklamy.

RELATED ARTICLES
- Reklama -PR články
podnikatel